Çimento Fiyatları 2023 – 50 KG Çimento Fiyatı

Çimento fiyatları günümüzden en fazla sorulan sorulardan birisidir. İnşaat işiyle uğraşan biriyseniz eğer giderleriniz oldukça fazla olacaktır. Çünkü demir ve beton başta olmak üzere birçok ürünün fiyatı oldukça artmış durumdadır. Bu artışlar da tabi ki inşaat sektörünü etkilemiş durumdadır.

Çimento Fiyatları

İnşaat sektöründe beton fiyatları her geçen gün artmaktadır. Bunun en büyük sebebi ise çimento fiyatları olmaktadır. Çimento fiyatlarının sürekli artması betonun fiyatını da artırmış durumdadır. Günümüzde hazır beton kullanılsa da betonu yapan firmalar çimento fiyatlarındaki artışı beton fiyatına yansıtmaktadır. Bunun yanı sıra çimento harç yapımı ve sıva için de kullanılmaktadır. Bu yüzden sadece hazır beton fiyatı değil binanın iç ve dış tasarımı için de ortaya çıkacak maliyeti etkilemektedir. Peki, tüm bunları etkileyen çimentoların fiyatı ne kadardır?

Çimento FiyatlarıPin
Çimento Fiyatları

Türkiye’de Çimento Fiyatı Ne Kadardır?

Çimento inşaat sektöründe birçok yerde kullanıldığı için fiyatı merak edilmektedir.

  • Çimento fiyatları çimentonun kalitesine ve satışı yapan firmaya göre değişkenlik göstermektedir.
  • Çimento fiyatı kg başına 6,5 ile 9 TL arasında değişmektedir.
  • Bu fiyatı 50 kg’lık çimento miktarına göre düşünüldüğünde 90 ile 120 TL arasında değişebilmektedir.

Çimentolarda her zaman fiyatta değişkenlik olmaktadır. Bu durumun ise pek çok sebebi olmaktadır. Ortaya çıkan bu sebeplerden dolayı da kullandığınız çimento markası değişecek ve bunun sonucunda da işinizin kalitesi etkilenmiş olacaktır. Peki, işinizin kalitesini etkileyen çimento fiyatının farklı olmasının sebepleri nelerdir?

Çimento Fiyatlarını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Çimento fiyatları pek çok etkenden dolayı değişebilmektedir. Bu etkenlerin başında da tabi ki çimentonun markası gelmektedir. Her çimento firması kendi ürettiği çimentoyu farklı bir şekilde üretmektedir. Ancak bu farklılık çimentonun standarda uygunluğunu değiştirmemektedir.

Çimento firmaları çimento üretirken belli bir standardı yakalamalıdır. Bu standardı yakaladıktan sonra da içerisinde kullandığı ürünlerde değişkenlik yapabilir. Bu ürünlere göre de çimentonun kg fiyatını belirleyerek satış yapmaya başlayabilir. Çimentonun yapımında kullanılan ürünler dışında inşaat sektörü dolar kurundan çok fazla etkilendiği için çimento için de aynı durum söz konusudur. Bu yüzden dolar kurunu da çimento fiyatının ne kadar etkilediği konusunda göz ardı etmemek gerekir.

Çimento ne kadar sürede bozulur?

Araştırmalarımıza göre çimento ortalama 3 ay içerisinde tüketilmelidir.

Kışın çimento donar mı?

Beton – 4°C‘nin altında düştüğünde donma durumu ile karşılaşır.

Oy ver.

Yorum yapın