Doğalgaz Metreküp Fiyatı 2023

Doğalgaz metreküp fiyatı 2023 ne oldu konusunda araştırma yapan kişiler aslında yaşadıkları şehre göre farklı sonuçlar alabiliyorlar. BOTAŞ tarafından doğalgazın fiyatı yapılan her güncelleme ile resmi olarak açıklanmaktadır. Açıklanan fiyat üzerinden kullanılan miktara göre enerji faturası gelmektedir. BOTAŞ ocak ayında konutlar ve sanayi alanında kullanılan doğalgazın fiyatını ayrı olarak belirlemektedir.

Doğalgaz Metreküp Fiyatı 2023

Konutlarda kullanılan doğalgazın faturası da aylık periyotlar içinde gelmektedir. Bunun yanında Ankara gibi bazı şehirlerde ön ödemeli olarak da doğalgazın kullanılması mümkün olmaktadır. Ön ödemeli kullanımlarda aboneler bütçelerine göre ödeme yaparak belli miktarda enerjiyi satın almaktadırlar. BOTAŞ tarafından 2023 ocak ayında açıklanan konutlara gaz dağıtım yapacak şirketlere sunduğu fiyat 1000 m3 için 4.080 TL’dir.

Doğalgaz Metreküp Fiyatı 2023Pin
Doğalgaz Metreküp Fiyatı 2023

Doğalgaz Fiyatında İndirim Yapıldı mı?

Doğalgaz metreküp fiyatları ocak ayında ve dünyada yaşanan ekonomik gelişmeler ışığında yıl içinde farklı tarihlerde güncellenmektedir. Bu güncellemeler abonelere gelecek faturaları etkilemektedir. Bundan dolayı da abonelerin çok merak ettikleri konu doğalgaz metreküp fiyatı 2023 yılında nedir olmaktadır.

Çok merak edilen bu konu olarak doğalgazın metreküp fiyatı konutlara dağıtım yapan şirketlere aynı olarak kaldığı görülmektedir. Bunun yanında sanayide kullanılan gaz içinse %12,73 oranında indirilmiştir. Sanayide kullanılan gaza indirim yapılarak üretim sırasında maliyetin düşürülmesi amaçlanmaktadır. Konutlarda ise indirim yapılmamış ve fiyatın sabit kalması sağlanmıştır.

Konutlarda Doğalgaz Faturası Nasıl Hesaplanıyor?

Doğalgaz metreküp fiyatı 2023 yılı için ne oldu gibi merak edilen konular arasında faturanın nasıl hesaplandığı yer almaktadır. Sanayi de fatura hesaplamaları iki kademeye göre yapılmaktadır. Belli miktara kadar kullanılan gazın fiyatı farklı bu miktarın üzerindeki ise farklı olarak hesaplanır. Konutlarda ise böyle bir uygulama yoktur. Kullanılan gazın miktarına bağlı olarak hesaplama yapılır. Bunun yanında doğalgaz faturalarının daha yüksek olmasının nedenleri arasında içinde olan diğer kalemlerdir. Gaz dağıtım şirketleri abonelerine her ayın belli gününde fatura gönderirler. Faturalar son ödeme tarihinden en az yedi gün önce aboneye tebliğ edilmektedir. Bu fatura belirlenirken de şu değerlerin içinde yer aldığı görülür.

  • İlk okuma ve son okuma tarifleri arasında oluşan endeks
  • Kdv %18
  • Ötv
  • Doğalgaz hizmet bedeli
Oy ver.

Yorum yapın